NJË LEGJENDË TË FUTBOLLIVE U MAGJËSUA NGA MOBILIZA E DORËS

Sami Hyypiä është një nga futbollistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave në Finlandë. Gjatë karrierës së tij që përfundoi 10 vjet më parë, ai arriti një titull të Champions League me Liverpool në 2005 dhe ai ishte gjithashtu kapiten i ekipit në fillim të viteve 2000. Sot, si pensionist i futbollit, Samiu është fokusuar më shumë tek pasioni tjetër, motorsporti. Në dimër, terapia më e mirë për të është lëvizja me borë në Lapland finlandeze.

 

TI NE PENSIONUAR SI LOJTAR 2011. KENI QENE MENAXHER EKIPI PAS PASTAJ. ÇFARË PO BËNI NË KËTË DITË?

Sami: Gjatë karrierës sime të gjatë të lojtarit kam qenë në gjendje të bëj atë që e doja vërtet. Stërvitja më intereson ende, por për momentin fokusohem të shijoj jetën time dhe të kaloj kohë me familjen time. Unë përfitoj plotësisht nga fakti që askush nuk i bën oraret e mia dhe jam në gjendje të bëj gjëra që nuk ishte e mundur të bëja më parë. Sportet dhe stërvitjet janë ende një pjesë e madhe e jetës sime. Unë ngas motocross, motor dëbore dhe kaloj kohë në kabinën tonë në Levi gjatë dimrit. Pasioni im i fundit është gara me motor, për të cilën u emocionova pas disa përpjekjeve. Për këtë verë bleva biçikletën time për pistën. Njerëzit gjithmonë thonë se do të bëjnë gjëra kur të dalin në pension. Unë mendoj për veten time se ju duhet t'i bëni gjërat kur është e mundur t'i bëni ato dhe kur aftësia juaj fizike ende e lejon atë.

Unë ruaj lidhjen time me klubin tim të vjetër Liverpool duke marrë pjesë në evente të ndryshme PR ku takoni tifozë dhe partnerë të klubit. Kam luajtur lojëra ekspozite me shokët e mi të vjetër të skuadrës dhe kam vizituar kampe stërvitore për të takuar ekipin e tyre të parë aktual.

 

JENI NJË PASUAR MOTOSPORTI. SI FILLOI KJO?

Sami: Unë kam qenë adhurues i motorsportit që kur kam qenë fëmijë dhe gjithmonë kam dashur të provoj çdo makineri të mundshme me zhurmë dhe shpejtësi të madhe. Gjatë karrierës sime të lojës, padyshim që më është dashur të shmang të gjitha sportet e rrezikshme, por tashmë në atë kohë kam hipur pak motokros fshehurazi në vende të largëta në Evropën Qendrore. Pas karrierës sime, unë drejtova një ekip të rinjsh të motocross për 8 vjet dhe më pas u emocionova më shumë për ngasjen edhe vetë. Gjatë verës unë ngas në klasën e veteranëve të Motocross Cup Finland. Vitin e kaluar u vendosa në vendin e 10-të në pikët e përgjithshme – edhe pse renditja nuk është ajo që është e rëndësishme për mua në atë sport. Përqendrohem në kalërimin kundër kalorësve me nivel të ngjashëm aftësish si unë dhe i përfundoj garat i sigurt dhe i shëndetshëm.

Fillimisht u njoha me motorët e dëborës përmes motocross dhe kam vozitur për disa vite në kabinën time në Lapland. Të ngasësh me biçikletë motkros ose me motor dëbore është gjithashtu një stërvitje e mirë. Kur hipni, duhet të jeni plotësisht të përqendruar dhe pastaj të harroni të gjitha shqetësimet. Të jesh pas hekurave të një biçiklete apo të sajë është si terapi për mua.

ÇFARË LLOJ MOBILITETIVE TË DORËS BËNI?

Samiu: Më pëlqen më së shumti kalërimi në shteg, gjë që kam mundur ta bëj në Lapland. Më pëlqen kur shtigjet janë të ndryshueshme dhe ndryshojnë peizazhe. Përvoja ka sjellë më shumë shpejtësi në kalërimin tim në shteg dhe kam mësuar t'i besoj më shumë sajë.

Nëpërmjet rritjes së shpejtësisë, kalërimi është bërë më i aspektit stërvitor. Unë djersitem mirë në shteg dhe një ditë pas kalërimit muskujt e mi janë të shtrënguar. Megjithatë, unë gjithmonë përpiqem të kaloj i sigurt dhe të shmang rreziqet e panevojshme - është e rëndësishme që të ktheheni në shtëpi të shëndetshëm. Unë gjithashtu nuk bëj shpejtësi sepse nuk dua të humbas patentën time. Do të doja të hipja në safari më të gjata, si në Oqeanin Arktik. Kam provuar gjithashtu kalërim në borë të thellë, dhe do të ishte mirë të mësoja më shumë në disa vende të mira. Snowcross duket si një sport i egër dhe të provosh atë në një pistë një ditë mund të jetë gjithashtu në listën time të detyrave.

 

A KENI GJETUR DIÇKA TË PËRBASHKËT MIDIS MOTORSPORTIT DHE TË LUAJSË FOUTBOLL?

Sami: Të dy kërkojnë përqendrim. Ndeshjet e futbollit zgjasin 90 minuta dhe nëse lojtari nuk është 100 për qind i koncentruar në çdo situatë, kjo çon në gabime në fushë. E njëjta gjë vlen edhe për sportet motorike: nëse humbni fokusin tuaj, mund të çojë në pasoja fatkeqe. Mund të ushtrohesh për përqendrim dhe këtë ua kam theksuar edhe lojtarëve që kam stërvitur.

Gjithmonë kam përjetuar kënaqësi të madhe gjatë lojës dhe për të njëjtën arsye ngas biçikletë dhe sajë. Më pëlqen të kalëroj me çdo qelizë të trupit tim!

 

PO PO MOTOCROS DHE MOBILITETI I DORËS – A KA NDONJE LIDHJE MES TYRE?

Sami: Ka shumë gjëra të përbashkëta, edhe pse nuk e anon një sajë në cepa si me biçikletë. Kalërimi mbi gunga dhe lëvizja në automjet ka shumë ngjashmëri dhe falë përvojës sime në biçikletën motocross, kam mësuar të ngas një sajë në gunga. Në të dyja sportet, duhet të mësosh se si të lexosh terrenin. Pas një dite kalërimi me sajë kam dhimbje në të njëjtat muskuj si pas motokrosit. Kam vënë re se ngasja e sajë është praktikë e mirë për motokros. Ashtu si në karrierën time futbollistike, edhe në kalërim, mendoj shumë se si hipja ime mund të jetë më efikase me lëvizje të thjeshta. Unë shikoj dhe mësoj nga kalorës më me përvojë dhe shpesh i pyes se cila do të ishte mënyra më e mirë për të hipur në pika të veçanta në pistë ose në shteg.

 

PRANVERËN E KALUAR KENI NDRYSHIM MODELIT TË KALËSISË VITI 2022 RAVE RE 850 E-ETEC. SI DO TA KARAKTERIZONI ATË VETË?

Sami: Kam bërë disa qindra kilometra me Rave RE të re dhe jam shumë i kënaqur me sajë. Pezullimi funksionon shkëlqyeshëm dhe ergonomia e sajë ndan shumë ngjashmëri me biçikletën motocross. Motori 850 ka fuqi masive dhe ngasje që kërkon më shumë saktësi nga një kalorës sesa një motor 600. Motorët më pak të fuqishëm mund të jenë më të shpejtë në shtigje kërkuese, por motori i pastër dhe reagueshmëria e bëjnë ngasjen disi më tërheqëse.

 

CILI ËSHTË KUJTIMI MË I MË I MIRË DERI TANI I NGA MOBILITETI DORË?

Sami: Pranverën e kaluar patëm një aventurë të mrekullueshme 2-ditore me kalërim në Lapland me mot të mrekullueshëm. Ne hipëm në shtigje shumë të ndryshme në mes të peizazheve të bukura të malësisë. Do ta kujtoj atë udhëtim për një kohë të gjatë. Një nga vendet e mia të preferuara pranë Levit për një udhëtim me sajë është Kumputunturi. Më kujtohet një pasdite kur arritëm në majë të kodrës pikërisht në kohë për perëndimin e diellit vërtet të bukur.

LYNX RAVE RE

MËSO MË SHUMË PËR SAMI'S RIDE