ËNDËRRON NJË UDHËTIM TË GJATË NË SHKETËRI

SHOFER FORMULA EMMA KIMILÄINEN I pëlqen të lëvizë me borë

Emma Kimiläinen ishte 3 vjeç kur voziti për herë të parë me një makinë karting dhe konkurroi për herë të parë në moshën 5 vjeçare. Suksesi në klasat e kartingut çoi në klasën e Kampionatit Formula Ford nga e cila ajo vazhdoi në serinë e Makinave Turistike Evropiane. Në vitin 2018, ajo u rikthye në lojërat e vetme dhe filloi të konkurronte në serinë W për femra.

Krahas karrierës së saj në gara, Emma është një prezantuese e mirënjohur e radios dhe televizionit në vendin e saj në Finlandë dhe është gjithashtu një folëse publike me përvojë.

Aktualisht Ema po përgatitet për sezonin e ardhshëm të Serisë W ku synimi i saj i vetëm është fitimi i kampionatit. Ema është një kokë e pasionuar pistoni, përgatitja më e mirë e së cilës për garat me formulë është kalërimi sportiv me makina dëbore në dimër.

Emma Kimiläinen duke shijuar udhëtimin pranveror në Lapland me Rave RE 850 2022.

KUR ISHTE HERA E PARË QË PROVOVE TË MOBILENI me borë?

Ema: Babai im bleu një makinë dëbore kur unë isha fëmijë. Më kujtohet se si u ula para tij kur ai hipi në sajë. Në atë kohë ne kishim një kabinë në Finlandën jugore ku unë mund të hipja sa herë që liqenet ngriheshin dhe kishte borë të mjaftueshme për të hipur. Ne gjithmonë kishim sajë me vete kur udhëtonim në veri gjatë pushimeve tona dimërore. Mora një patentë shoferi traktori kur isha 15 vjeç, gjë që më lejoi të ngasja ligjërisht një makinë dëbore. Traktori është një nga automjetet e pakta që nuk kam vozitur kurrë! Kam pasur një hendek prej shumë vitesh nga lëvizja me borë si i rritur dhe kam hipur vetëm disa herë çdo dimër. Sezonin e kaluar e rregullova këtë dhe pas një kohe të gjatë më në fund arrita të hipja disa herë në Lapland.

 

SI DO TË PËRSHKRISHVE VETEN TUAJ SI NJË MOBILETËS DORË?

Ema: Unë ngas kryesisht në shtigje. Më pëlqen të ngas me stil sportiv, në sa më shumë shtigje të ndryshme. Në grupin tonë të kalërimit, zakonisht jam unë ai që i kërkoj pjesës tjetër të grupit të vazhdojë kalërimin pas 2 orësh kalërim të shpejtë! Kam provuar edhe kalërim në borë të thellë disa herë. Më duket shumë interesante dhe sfiduese që më përshtatet. Më pëlqejnë sfidat dhe gjithmonë dua të mësoj gjëra të reja. Në kalërimin në borë të thellë ju duhet të përdorni teknika krejtësisht të ndryshme të kalërimit dhe duhet ta përdorni trupin tuaj në një mënyrë tjetër sesa në kalërimin në shtigje. Do të ishte fantastike që sezonin e ardhshëm të hipni më shumë në borë të thellë.

 

ME MAKINE FORMULA E NGJESH SHTESEN E SHFSHTE PA KONTAKT DHE KERCIME. ÇFARË KANË TË PËRBASHKËT GRAMI I MAKINAVE DHE LIDHJA me borë?

Ema: Shumë. Në të dyja duhet të keni reagime të mira, instinkt kalërimi dhe aftësi perceptuese tredimensionale. Edhe pse uleni në pozicione të ndryshme dhe përdorni trupin tuaj në mënyra të ndryshme në një makinë garash dhe një sajë, ju duhet të vozitni të dyja me çdo pjesë të trupit tuaj me ndjenjën e trupit. Në një makinë garash ju duhet të ndjeni se si kushtet e motit ndikojnë në një pistë dhe kapje - ashtu si kur ngasni një sajë, duhet të ndjeni se si kushtet aktuale ndikojnë në kapjen. Gjithçka ka të bëjë me përshtatjen me automjetin dhe sipërfaqen dhe mënyrën se si i rregulloni veprimet tuaja për të qenë më të shpejtë. Snowmobiling është një stërvitje e mirë për mua dhe në fakt i vetmi sport në dimër që ndan të njëjtat elemente me garat me makina. Snowmobiling është gjithashtu një stërvitje fizike shumë e mirë. Në serinë W ne bëjmë gara 40 minutash ku frekuenca mesatare e zemrës është rreth 20 për qind nga maksimumi juaj. Zona e rrahjeve të zemrës është mjaft e ngjashme me atë që keni në shteg duke hipur në një shteg kërkues dhe me gunga.

 

KENI SHUMË KALËRORË ME MODELIN ENDURO LYNX RAVE. ÇFARË E BËN TË MIRË TË MIRË TË SHISTË TUAJ?

Emma: Rave Enduro përshtatet mirë për fizikun tim dhe stilin e kalërimit. Pezullimi është jashtëzakonisht i mirë nga kutia: është mjaft i ngurtë dhe i ha mirë manjatët. Pista e shkurtër është optimale për shtigje dhe ndihmon një kalorës me madhësinë time të kontrollojë automjetin me transferimin e peshës. Në kthesat e ngushta, mund të keni një rrëshqitje të kontrolluar me vetëm një prekje të vogël të levës së frenave. Motori 600cc është i mrekullueshëm për këtë sajë dhe me këtë ju mund të goditni mbytjen në pikën e duhur të majës së një qoshe - njësoj si me një makinë garash. Kam provuar edhe modelin Rave RE 850 dhe pa dyshim, Rave Enduro me të njëjtin motor do të ishte një ide magjepsëse. Vetëm pak më shumë fuqi, dhe Rave Enduro do të ishte sajë e ëndrrave ime!

 

CILI DO TË ISHTE UDHËTIMI I ËNDRAVE TUAJA ME MOTORË DRE?

Ema: Grup miqsh, disa peizazhe malore për vendndodhjen dhe disa sajë të ndryshme. Fillimisht do të hipnim nja dy ditë sportive në shtigje deri në një moment, do të kalonim natën në shkretëtirë dhe të nesërmen do të vazhdonim aventurën tonë me sajë me borë të thellë. Zjarri i kampit, shpirti i jashtëm dhe njerëz të bukur. Kjo mund të ndodhë për shembull në Norvegji ose në Rusi. Ka gjithmonë një shpirt të mirë në motorët e dëborës dhe unë kurrë nuk ngas vetëm. Nëpërmjet makinave me borë kam takuar njerëz që kanë një përzierje të shpirtit aventuresk, sportivitetit dhe mentalitetit të kokës së pistonit!

 

Emma do të synojë kampionatin për Serinë W duke filluar nga qershori. Sipas saj, makina me borë është mënyra më e mirë për t'u përgatitur për sezonin e garave në dimër.

ÇFARË LLOJ MAKINE GARAVE NXËNI NË SERIA W?

Emma: Makinat janë makina me formulë standarde të Formula 3 të FIA-s, F3 T-318, të cilat kanë motorin 1.8 litër turbo Alfa Romeo. Shpejtësia maksimale në rrugët e drejtpërdrejta është maksimumi 270 kilometra në orë (168 mph). Ato janë makina garash të papërpunuara pa timon me energji elektrike ose pajisje elektronike shtesë. Bilanci i frenave është i vetmi atribut që një shofer mund të rregullojë gjatë ngasjes. Kërkon kontributin e shoferit për ta kthyer makinën në kthesa dhe ju duhet të luftoni kundër forcave G dhe dridhjeve me të gjithë trupin tuaj.

Makina e garave e Emës është një makinë garash e reduktuar dhe e papërpunuar e tipit Formula 3 që vrapon me një maksimum prej 270 kilometrash në orë menjëherë. Makina ka shumë pak elektronikë dhe kthimi i makinës pa drejtimin elektrik kërkon shumë kontribut të kalorësit. Foto: Seria W

 

PRITJET TUAJA PËR SEZONIN E SERIAVE W QË FILLON NË FUND TË QERSHORIT?

Emma: Me të vërtetë po pres me padurim sezonin e ardhshëm sepse sezoni i kaluar u anulua për shkak të pandemisë Covid-19. Gjëja kryesore tani është se garat tona do të zhvillohen së bashku me garat F1 në të njëjtat qarqe garash. Kjo do të thotë një rritje e madhe e dukshmërisë për Serinë W dhe na jep neve si shoferë një mundësi të shkëlqyer për t'u treguar talentin tonë njerëzve me ndikim në motorsport. Besoj se më së voni brenda pesë viteve do të shohim një pilot femër në F1. Në moshën 32-vjeçare, ndoshta po bëhem shumë i vjetër për këtë, por besoj se rritja e shikueshmërisë së Serisë W do të më ndihmojë të gjej mundësi të reja pune interesante në motorsport.

Seritë tona janë shumë të barabarta dhe kur të gjithë garojmë me makina të ngjashme, ndryshimi midis drejtuesve ka vërtet rëndësi. Sezoni i fundit i plotë i 2019-ës la shumë arsye për zhgënjim sepse humba gjysmën e garave për shkak të dëmtimit tim. Kampionati sigurisht që është synimi im kryesor tani, por sezoni i shkurtër me 8 gara nuk të lë vend për pezullime apo fatkeqësi të tjera. Nuk mund të përpiqesh të fitosh çdo garë me forcë – besoj se duke përfunduar vazhdimisht me pikë të mira do të çojë në sukses në garën e kampionatit.

GJENI RREQELIN E DUHUR PËR JU

Ekziston një makinë dëbore Lynx e krijuar për çdo lloj kalorësi. Eksploroni opsionet për të gjetur atë që është e duhura për ju.

 

 

TAKONI INARI DHE MINTTU

Njihuni me influencuesit e mediave sociale Inari Fernández dhe Michele Murphy-Kaulanen, të cilët janë të dy gjithashtu motorë dëbore.