Späť na novinky

2 SOUTH RACING CAN-AM TÍMY AL-SAIF A RÉ SI ZAISTILI DVE MIESTA V KATEGÓRII FIA T4 NA BAJA ITALIA

• Portugalčan Alexandre Ré skončil druhý a spečatil titul T4 FIA European Baja Cup
  • South Racing potvrdil titul šampióna tímov FIA T4 po talianskom Baja
  • Kuvajt Mshari Al-Thefiri utrpel neúspech v boji o titul s odchodom do dôchodku v Taliansku

PORDENONE (TALIANSKO): Saudskoarabský Saleh Al-Saif a Portugalčan Alexandre Ré zabezpečili prvé a druhé miesto v kategórii FIA T4 pre tím South Racing Can-Am na dvojdňovom talianskom Baja v severnom Taliansku.

Al-Saif sa spojil s ruským navigátorom Kirillom Shubinom a dve etapové víťazstvá umožnili jazdcovi Can-Am Maverickovi držať sa pred Rémom a jeho bratom Pedrom a zabezpečiť si dôležité víťazstvo len o 5,1 sekundy.

Body získané oboma jazdcami teraz znamenajú, že Al-Saif prepracoval tímového kolegu Meshariho Al-Thefiriho, aby sa dostal na čelo poradia vo Svetovom pohári FIA za sekciu T4 Baja a Ré si zaisťuje titul Európskeho pohára FIA v Baja, pričom ešte len jedno kolo odohrá v Portugalsku o koncom októbra.

"Je to pre nás skvelý výsledok vyhrať Európsky pohár FIA s jedným pretekom," povedal Ré. "Bol to náročný začiatok podujatia a boj až do konca s malým náskokom na konci."

Kuvajtský Al-Thefiri utrpel vážnu prekážku v úsilí o titul FIA World Cup T4. Al-Thefiri, ktorý je partnerom Kataru Nasserom Al-Kuwarim, bol po kvalifikačnej etape dobre umiestnený, ale po nehode na prvej z selektívnych sekcií v piatok popoludní bol vyradený. Teraz potrebuje poraziť oboch svojich súperov v Portugalsku, aby mal nejakú šancu na zisk titulu.

Po piatkovej nešťastnej nehode sme nemohli pokračovať,“ povedal Kuvajťan. "Ale tešíme sa na Baja Portalegre, kde stále bojujeme o prvenstvo." Môžeme vynechať naše dve najhoršie udalosti. Bude to ťažké, ale sme tam, aby sme bojovali."

Manažér tímu South Racing Can-Am Scott Abraham povedal: „Pre tím South Racing Can-Am to bolo opäť skvelé podujatie a skvelá práca dvoch našich tímov zabezpečiť si prvé dve miesta na stupňoch víťazov. Ukázalo sa, že Can-Am bol najrýchlejší a najspoľahlivejší SSV v teréne. Pre Alexa a Pedra bolo fantastické zavŕšiť úvodný Európsky pohár. V Portugalsku to však bude náročné finále, kde sa Saleh a Mshari stretnú proti sebe, aby sa pokúsili vyhrať Svetový pohár FIA. South Racing zakončil aj tímový šampionát FIA T4, ako aj Európsky pohár.

"Teraz máme pred sebou niekoľko veľkých týždňov práce s Marockou rally s veľkým vstupom na začiatku októbra."

Súťažná akcia pre tím South Racing Can-Am sa začala 7,55 km dlhou kvalifikačnou etapou Meduna v piatok na obed. Al-Saif priviedol Al-Thefiriho a Rého k víťazstvu T4 len o 1,2 a 2,1 sekundy, pričom Amerigo Ventura bol na štvrtom mieste.

"Na štyroch alebo piatich miestach bola veľmi hlboká voda," priznal spolujazdec Al-Thefiri Al-Kuwari. „Auto bolo plné vody. Naše kombinézy boli mokré. Ale bol to dobrý začiatok."

Štartovné poradie bolo riadne usporiadané pre prvý zo štyroch selektívnych úsekov, pričom tímy v piatok popoludní zdolali 74,94 km cez neďaleké korytá riek a záplavové oblasti. Al-Saif zaznamenal etapový čas 1h 09min 47s, ale tým sa Saudská Arábia dostala na druhé miesto v nočnej zastávke za Venturom. Ré bol tretí, ale Al-Thefiri utrpel nákladný odchod do dôchodku po nehode, ktorá vážne narušila jeho ambície na titul.

Posledný deň boli na programe tri jazdy cez selektívny úsek dlhý 92,31 km medzi Paschom a Dignano.

Al-Saif vyhral úvodnú časť v čase 1 hodina 23 minút 59 sekúnd a uchmatol Venturovi celkový náskok o 39,3 sekundy. Druhý najrýchlejší čas tiež umožnil Rémovi stiahnuť stratu na lídra v noci a bol tretí, s náskokom 61,8 sekundy na druhého celkovo.

Ré bol pri druhom prejazde rýchlejší ako Al-Saif o 25 sekúnd a podarilo sa mu prepracovať Venturu a získať druhé miesto. Portugalčan riadne zamieril do tretej a poslednej jazdy a zaostával za svojim saudskoarabským tímovým kolegom o 1 min 16,1 s.

Ré povedal: „Znova sme sa pokúsili urobiť autu nič zlé. Can-Am bol perfektný. Potrebovali sme poraziť Yamahu a vyhrali sme etapu na T4 s dobrým časom. Bolo pekné jazdiť v tejto etape."

Ré dokázal vyhrať poslednú etapu o 71 sekúnd, čím si vynútil napínavé finále, ale nestačilo to na to, aby pripravil Al-Saifa o víťazstvo v kategórii s rozdielom iba 5,1 sekundy. Ventura zaokrúhlil pódiové umiestnenia.

Podpora pre South Racing Can-Am Team prišla od Method Wheels, Tensor Tires, Motul, Bell, Lazer a OMP.